אילה טלפז - הגשמה עצמית
050-3638436
חפש

שבועות, תרבות, סובלנות ותקשורת

 

בחג שבועות, על פי המסורת ניתנה לנו התורה, זה החג בו הדת באה לידי ביטוי בעם ועיצבה את התרבות שלנו. מגילת רות, הנקראת בחג זה היא מופת לסובלנות דתית וכבוד הדדי בין כל גיבורי המגילה. הקשר בין דת, תרבות, וסובלנות אינו מקרי.

 

תרבות מושתתת על המנהגים, הערכים, האמונות וכן על היחס שבין חבריה. בן תרבות יהיה אדם סובלני עם כבוד לדעות ואמונות שונות משלו שהתנהגותו תהיה מחושבת לרומם את האנשים סביבו ולא להרוס אותם.

קיימות שתי פעולות בעלות השפעה הרסנית במיוחד על הסובבים אותנו: הערכה והפחתת ערך.

 

הערכה: הפעולה שבה קובעים החלטות בקשר למצבו של מישהו אחר ואומרים לו למה המצב שלו כזה, איך הוא צריך לחשוב עליו וכו'. (מילון כובע התלמיד)

 

משפטים שמתחילים במילים: "הבעיה שלך היא..." "הצרה איתך ש..." שמים דגש על הקושי של האדם, אינם מכוונים אותו לפיתרון, להיפך הם מגדילים את הבעיה ומקטינים את האדם.

 

הפחתות ערך: אמירות, פעולות או רמיזות אשר גורמות לאדם להיראות טועה. (ספר אתיקה)

 

"אתה לא מבין כלום." "אין לך סיכוי להצליח." "עדיף שתשאף לדברים שאתה מסוגל להשיג."

אלה הפחתות ערך, וזה די ברור איך הן יכולות להרוס אדם.

 

אז מה כן? איך תיראה התנהגות של בן תרבות? זה מה שרון האברד כותב על זה:

 

"...ואם הייתם באמת מאוד מנומסים, אתם לא תעשו הפחתות ערך או הערכות לאנשים שאיתם אתם מדברים, מעבר לנקודה הבאה: אתם פשוט תדאגו לכך שהתקשורת תימשך, כשאתם מוסיפים אליה את הרעיונות שלכם, ושוזרים בה את הרעיונות של אחרים, ומנפים מתוכה את שלהם בשעה שהם שזרו וניפו ממנה את שלכם. ופשוט יהיה לכם שם חילופי רעיונות שיימשכו, ותהיה אהדה טובה שתישמר לאורך כל הדרך. אתם לא תעשו כאן שום הערכה או הפחתת ערך בשום מקום." – רון האברד

 

ערפה בחרה להישאר עם עמה, רות בחרה לדבוק בחמותה ובדתה, לא הייתה כל ביקורת, הפחתת ערך או הערכה לגבי כל אחת מההחלטות האלה. רות המואבייה, בת לעם אויב, לא רק שמתקבלת לחיק העם אלא הופכת לחלק בלתי נפרד מהתרבות כסבתא רבה של דוד המלך.

 

אין כל בעיה להביע דעות שונות משל הזולת, או להעביר מידע נחוץ לאדם, כל עוד הם לא כוללים בתוכם הערכה או הפחתת ערך וכל עוד שומרים על סובלנות, ומכירים בקיומן של דעות ואמונות שונות משלך.

אם כל אחד מאיתנו ימנע רק משתי פעולות אלה, כבר נעשה צעד ענק לעבר תרבות טובה יותר.

 

ספרו לי איך אתם תרמתם לתרבות שלנו J

אילה טלפז

050-3638436,  http://www.הגשמה-עצמית.co.il/

 

ציטוטים מתוך: 'הרצאות פניקס שחרור נפש האדם', מאת רון האברד.

הגדרות מתוך: מילון כובע התלמיד, ספר אתיקה המבוססים על עבודותיו של רון האברד.

 

© 2015 כל הזכויות שמורות. אילה טלפז. ניתנת בזאת הוקרת תודה לספריית ל.רון האברד על מתן הרשות לשעתק קטעים נבחרים מתוך עבודותיו בעלות זכויות היוצרים של ל.רון האברד. סיינטולוגיה ול. רון האברד הם סימנים מסחריים וסימני שירות בבעלות Religious Technology Center ונמצאים בשימוש באישורו.

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'שתי טעויות נפוצות ביחסי אנוש שתף עם החברים בטוויטר את 'שתי טעויות נפוצות ביחסי אנוש