אילה טלפז - הגשמה עצמית
050-3638436
חפש

גיבור בן חיל

 

מתתיהו בחר ביהודה המכבי כדי להנהיג את המרד כי היה "איש גיבור ובן חיל מנעוריו". רציתי לבחון את העניין הזה של אומץ. ואיך כל אחד מאיתנו יכול להיות גיבור בן חיל.

 

"ההגדרה של אושר היא התהליך של התגברות על מכשולים שאינם בלתי ניתנים לידיעה לעבר שאיפה ידועה או ההרהור הרגעי במשימה שהושלמה. ניתן לראות שזוהי ההגדרה לאושר, ואכן ההגדרה הזאת פועלת. אבל אם האדם רוצה להיות מאושר, נדרש לכך אומץ." - רון האברד

כל אם חוותה את הרגע המאושר בחייה שלעתים הגיע לאחר מכשולים ומכאובים רבים, יהודה ששחרר את בית המקדש, השכיר שמחליט להקים עסק, הסטודנט שיוצא לשוק להשיג משרה נחשקת. כל אלה דורשים אומץ רב.

 

"רמת האומץ היא גם מדד לדרגה שבה אדם ירגיש בטוח להתרועע עם אדם או עם קבוצה. אדם בעל אומץ רב הוא שותף וחבר קבוצה בעל ערך, ואילו פחדן הוא נטל מסוכן כחבר." - רון האברד

יהודה בהחלט היה חבר קבוצה בעל ערך. בזכות יכולת ההנהגה, האומץ ואמונתו בצדקתו הוא הצליח לגייס מתוך העם צבא שעיקר כוחו בכוחו המוסרי, הוא אימן את הצבא אשר המשיך להלחם גם לאחר מותו.

חשבו על אדם שאתם בוטחים בו ורוצים להתרועע עימו. האם הוא אמיץ?

 

"יש שלוש דרכים לטפל בבעיה:

האחת היא לתקוף אותה, ישירות או בעקיפין.

השנייה היא להימלט מפניה, ישירות או בעקיפין.

והשלישית היא להתעלם ממנה.

זה עניין של שיקול דעת באיזו שיטה האדם בוחר כדי לטפל בבעיה מסוימת. התקפה בלתי פוסקת על בעיה באופן ישיר ובוטה אינה בהכרח גישה אמיצה, אלא ייתכן שהיא רק גישה כעוסה והרסנית. - רון האברד

יהודה הבין שמתקפה ישירה וחזיתית נגד צבא העולה עליו במספרים, הכשרה ונשק לא הייתה מניבה תוצאות. לכן הוא בחר במתקפה עקיפה במארבים, לוחמת גרילה והתקפות פתע.

ומתי זה נכון להימלט מבעיה? למשל, כשעומד מולך שודד חמוש ויש באפשרותך לברוח. כשילד מקלל ומשתולל הדרך המהירה ביותר לגרום להתנהגות זו להיפסק היא להתעלם ממנה.

 

"עם זאת, התמודדות עקבית עם הבעיה דורשת אומץ, כי אחד המרכיבים של אומץ הוא מאמץ לאורך זמן." - רון האברד

מה שכן הביא בסופו של דבר לשחרור הממלכה היהודית מהדיכוי הייתה ההתמודדות העקבית ולאורך זמן של יהודה ושל ממשיכי דרכו שהצליחו בסופו של דבר ליצור את הממלכה היהודית העצמאית היחידה מזה 2,500 שנה.

 

נסו להיזכר ברגע בו השגתם מטרה שהייתם צריכים להתאמץ כדי להשיג אותה או בעיה שפתרתם לאחר התמודדות ממושכת. איך הרגשתם ברגע הזה? האם נדרש מכם אומץ? באיזו דרך השתמשתם?

 

אשמח לשמוע יישומים או הבנות.

אילה טלפז

050-3638436

 

ציטוטים מתוך הספר 'מדע ההישרדות מאת ל. רון האברד

© 2015 כל הזכויות שמורות. אילה טלפז. ניתנת בזאת הוקרת תודה לספריית ל.רון האברד על מתן הרשות לשעתק קטעים נבחרים מתוך עבודותיו בעלות זכויות היוצרים של ל.רון האברד. סיינטולוגיה ול. רון האברד הם סימנים מסחריים וסימני שירות בבעלות Religious Technology Center ונמצאים בשימוש באישורו.

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'גיבור בן חיל שתף עם החברים בטוויטר את 'גיבור בן חיל